'יום-מסע – סיפורה של הקהילה הצ'רקסית בישראל : 'בין השתייכות וזהות'. מדיטציה, לימוד, ביקור מונחה ומפגש בלב הקהילה הצ'רקסית בכפר כמא, עם לילה קמחי ויוחאי פרימק, יום ד' ה – 15.7 בין השעות 9:30-16:00

עם לִילה קמחי ויוחאי פרימק

יום רביעי ה-15.7.2020 בין השעות 9:30-16:00

בין הגליל לקווקז הצפוני; בין היישוב הישן לישראל של עכשיו; בין הזהות התרבותית האינטימית לאיסלאם האוניברסאלי, ובין מסורתיות לחילוניות הישראלית: יום-מסע בכפר כמא שבגליל התחתון, ליד הר תבור.

נפגוש את העבר וההווה של הקהילה וניתן לאנשיה לספר לנו את סיפורם.
נתבונן בשאלות כמו זהות והזדהות, היאחזות, תעתוע. ולבסוף נשאל מה אנחנו יכולים ללמוד מהסיפור הצ'רקסי המשולב בסיפור שלנו.

מה בתוכנית:

09:30 מפגש במעיין העתיק בסביבה ומעגל הכרות.

09:45 – מדיטציה ושיחת דהרמה בנושא השתייכות וזהות.

11:00 נסיעה קצרצרה ללב הכפר וסיור במרכז למורשת הצר'קסית בהנחיית אנשי הקהילה.

13:00 ארוחת צהריים צמחונית במיטב המסורת הצ'רקסית.

14:30 שיחה פתוחה עם בנות\בני קהילה עם קפה שחור ועוגיות מסורתיות: תרגול בהקשבה יחפה, תודעת המתחיל, סקרנות ולימוד.

15:30 מעגל מדיטציה קבוצתי, שרינג וסיכום.

16:00 סיום, חזרה לרכבים, והביתה:)

מפגש עם קהילה דומה ושונה: הקהילה הצ'רקסית המרתקת, מגלה תובנות לגבי הקהילה אליה נולדנו ובה אנו חיים. לצ'רקסים וליהודים נקודות דמיון ושוני מיוחדות. אלה שתי קבוצות זהות עתיקות עם מנגנוני המשכיות מרתקים, וניסיון מאוד קשה עם מאמצי כלייה חיצוניים שהופעלו עליהם במאה וחמישים השנים האחרונות.
מעניין לשים לב, שהיהודים החיים בארץ, מורכבים מצאצאי קהילות יהודיות שהיו פזורות וחלמו על מולדת אחת, ארץ ישראל. במאה ה-20 עברו אתגרים אדירים לקיומן כמו צמיחת הלאומיות, קומוניזם וכמובן השואה. תוך כל אלה ביססו את החיים בארץ, בהתאמה למולדת העתיקה האידאית.
הצ'רקסים, בני זהות שבטית חזקה, טרום לאומית, גורשו באכזריות ממולדתם ע"י רוסיה הצארית ב-1864 לאחר מעשי טבח מקיפים. מאז חיים הצ'רקסים כפזורה "בגולה", בארצות שונות. מרגע הגירוש הצ'רקסים עמדו ועומדים באתגרי השמירה על הקהילה, השפה והזהות אל מול החיים החדשים במדינות השונות בהם נקלטו. כיום הם חיים בארץ באופן דומה לאיך שחיו יהודים בגולה: חיים 'כאן' חיים מלאים ומזדהים, אבל חולמים על מולדתם ההיסטורית.
בארץ כיום ישנם שני כפרים צ'רקסיים והמעניין הוא שבהשוואה לארצות אחרות בהם הקהילה גדולה הרבה יותר, שמרה הקהילה בארץ על השפה באופן מופלא, ובכלל גם על התרבות והמנהגים. אחד הדברים המעניינים הוא הדינאמיקה הבין אישית והבין-מגדרית המיוחדת.

נגיע למקום באופן עצמאי ברכבים פרטיים לנקודת מפגש מדוייקת שתימסר לנרשמים.

מה להביא?
• בקבוק מים אישי
• בגדים נוחים ונעליים נוחות לסיור בעונת הקיץ (דרגת הקושי קלה, הליכה בסגנון 'הליכת פארקים' בחוצות, הליכה ועמידה במוזיאון).
• כובע רחב שוליים
• קרם הגנה
• כרית מדיטציה ומחצלת מדיטציה נוחות לנשיאה

עלות – 300 ש"ח שכוללת את הסיור, המפגשים ואת ארוחת צהריים הצמחונית, מה שבתוכנית. את התשלום ניתן לתת בצ'ק או במזומן במקום.

לאור המצב, גודל הקבוצה מוגבל ל – 28 איש.ה

לפרטים נוספים – יוחאי פרימק 0528613455 primakyo@gmail.com

לִילה – מורה בכירה לויפאסנה, מיינדפולנס ועומק התורה הבודהיסטית. מלמדת בריטריטים בארץ ובחו"ל ומנחה מסעות רוחניים ברחבי העולם. אמנית ומשוררת. הקימה ומתגוררת בחווה אקולוגית שהיא גם מרכז רוחני במושב לוזית.

יוחאי – יליד ירושלים, רקדן, פייטן ובשלן, מוסמך לתואר שני בחוג להיסטוריה עם דגש על אסיה המרכזית. מדריך קבוצות בחו"ל בארצות דרך המשי (מהבלקן עד ליפן), בקיא בנבכי התרבות העשירה של מרכז אסיה ודובר את לשונות המקום. מתרגל מדיטציה וגנן חובב. אבא לתאומים.

* לילה ויוחאי הם בני דודים 🙂

עלות: 300 ₪.

בעקבות המצב הנוכחי מספר המשתתפים מוגבל ל – 28.

 לפרטים נוספים וטופס הרשמה